Jaroslav Pahorecký

dráteník ze Šumavy


775 115 302
jarda(zavináč)pahorecky.cz
www.fler.cz/jarda-p

Úvod O drátování Výrobky k prodeji

Drát je materiál, který ctili již dávní předkové a ze kterého byly vytvářeny ozdoby pro nejvýše postavené členy pravěké společnosti (jeden z nejstarších nálezů měděného drátu u nás pochází z roku 1900 př. n. l.). Staří Keltové se jím nejen zdobili, ale již také opravovali keramiku (svazováním = heftováním) a vyráběli kultovní předměty a votivní dary (figurky zvířat).

V antickém světě se železný drát uplatnil dokonce jako konstrukční součást staveb. Samozřejmě i zde byl nenahraditelným pro šperkaře a pro vojsko při výrobě zbroje. Obdobnému využití se drát těšil i ve středověku. Zde již začal pronikat mezi obyčejný lid. Užíval se v běžném životě k výrobě jednoduchých domácích pracovních pomůcek.

Jako řemeslný obor se drátenictví dočkalo fenomenálního rozmachu v 19. století především na Slovensku. A protože dráteníci za svou prací museli putovat, dostalo se odtud do mnoha zemí Evropy, Asie a také za oceán, na americký kontinent. Tato doba byla těžká a ze šperků se nutně muselo přejít spíše k výrobě užitných předmětů, jako byla výroba pastiček na myši, různých naběraček, háčků, košů a v neposlední řadě i k opravě poškozené keramiky.

Poté ale, vlivem hospodářských událostí, toto řemeslo začalo strádat, až nakonec upadlo skoro v zapomnění. Ale byla by obrovská škoda neoživit jej, neprobudit do nové doby třetího tisíciletí. Ne proto, že prasknul náš jediný „kameňák“. Ale spíše z podobných důvodů jako naši praví předkové – Keltové, kteří brali drát do ruky, aby vytvořili něco krásného, něco, co zdobí jejich těla a domov. To je také právě důvod, který přivedl k drátkům mě a který přivádí možná i vás. Věřte, nádherně se z nich kouzlí! Je to zvláštní materiál, plný protikladů. Houževnatý a trvalý, ale zároveň křehký a něžný. Starobylý i moderní. Dokonalý v kombinaci s přírodním kamenem i barevným skleněným korálkem.

Převzato z knihy Evy Plaché – Drátkování
(Computer Press, 2004, ISBN 80-251-0170-3)